Čeprav evropska kohezijska politika vsakodnevno izboljšuje kakovost življenja – z obnovljenimi šolami, več priložnostmi za zaposlitev in dostopnejšo infrastrukturo – njene koristi pogosto ostanejo spregledane. Prav zato je bil Plaktivat, mednarodni natečaj družbeno odgovornih plakatov, posvečen tej pomembni, a prezrti temi.

Kohezijska politika je tema, ki na prvi pogled deluje kompleksna in abstraktna, a se nas pravzaprav dotika vsak dan. Avtorice in avtorji so jo v svojih delih preoblikovali v močna vizualna sporočila, ki spodbujajo razmislek o solidarnosti, povezanosti in pomoči tistim, ki jo potrebujejo.

Zmagovalno delo z naslovom Side by Side, Hand in Hand, For All / Drug ob drugem, z roko v roki, za vse avtorja Nihata Dursuna iz Turčije na preprost, a učinkovit način povzema bistvo kohezijske politike – skupnost, ki ne pušča nikogar za seboj.

O nagrajencih je odločala žirija v sestavi: Luka Bajs, izvršni kreativni direktor agencije Shift in predsednik žirije; Martina Kokovnik, grafična oblikovalka; Ajdin Bašić, grafični oblikovalec; Aleksandra Pavlič, komunikatorka pri CNVOS; ter Bor Klemen Mencin, samostojni kreativec.

Po razpravi v prostorih CNVOS je žirija med več kot 62 prejetimi deli izbrala 14 finalistov in finalistk, ki se jih bo razstavilo v plakatni galeriji Figovec in izpostavila tri izstopajoče plakate, med njimi pa zmagovalca, ki bo svoje sporočilo ponesel na ulice po vsej Sloveniji.

 

Zmagovalni plakat #01: Udarno enostaven, a miselno močan

Zmagovalno delo ima naslov Side by Side, Hand in Hand, For All / Drug ob drugem, z roko v roki, za vse, avtor je Nihat Dursun (Turčija).

»Včasih je največja umetnost vizualnega ustvarjanja ta, da lahko temo, ki je kompleksna in oddaljena, približa in razvozla na način, ki je udarno enostaven. In to je temu delu nedvomno uspelo. Predstavlja dober primer sodobnega plakata, ki vabi pogled in intrigira um.«

 

Finalist #02: Močna serija z jasnim izhodiščem

Drugouvrščeno delo ima naslov Padlo z neba, oblikovali sta ga Manca Baša in Nela Zupan.

»Serija plakatov, ki znano frazo ne uporabi le na tekstovni ravni, temveč iz nje ustvari tudi močno vizualno osnovo. Serija ima nedvomno dobro izhodišče, ki predstavi temo kohezijske politike v vsej njeni širini.«

 

Finalist #03: Verižna reakcija ideje in izvedbe

Tretjeuvrščeno delo ima naslov Community / Skupnost, njegov avtor pa je Jorge Gamboa (Mehika).

»Kolesarska verižnost, ki je sprožila verižno reakcijo odobravanja tudi v žiriji. Zanimiv pristop in vizualna simbolika sta nedvomno poskrbeli za to, da je plakat izstopil iz množice.«

 

Z vami delimo seznam izbranih finalistov in finalistk ter naslove njihovih del, ki bodo razstavljeni na razstavi. Dela prihajajo iz različnih držav in na raznolik, domiseln način predstavljajo, kako lahko kohezijska politika prispeva k boljšemu življenju vseh.

Med plakate, ki se razstavljajo smo umestili tudi: Screws / Žeblji (Jaakko Tikkanen, Finska), Power / Moč (Dmytro Dziuba, Ukrajina), LET IT GROW! / NAJ RASTE! (Piotr Depta-Kleśta, Poljska), Nature protection / Varstvo narave (Katarina Drobić, Bosna in Hercegovina), Kohezijska politika (Marija Bobič, Slovenija), KOHEZIJA JE VIZIJA ZA TVOJ JUTRI (Pia Zavodnik, Katarina Ferk, Slovenija), Kohezija ni birokracija (Pablo Turnes, Slovenija), Vzgojimo prihodnost, kot se šika. (Nejc Romih, Slovenija), Na pravi poti (Matej Ferlič, Slovenija), 28 Bricks Later / 28 zidakov kasneje (Kal Dečman, Slovenija) ter Green space / Safer roads / Clean water / Zeleni prostori / Varnejše ceste / Čista voda (Doris Milesevic, Srbija).

 

RAZSTAVA IZBRANIH DEL PLAKTIVATA

Razstavo izbranih plakatov si lahko ogledate v TAM-TAMovi galeriji Figovec.

Na ogled: Od 4. julija 2025 do 7. avgusta 2025
Lokacija: Plakatna galerija Figovec

Organizacija razstave: TAM-TAM Inštitut in CNVOS
Razstavišče omogoča: Mestna občina Ljubljana