Na letošnji nacionalni konferenci nevladnih organizacij, ki bo potekala v četrtek, 5. junija 2025, v Orehovem gaju v Ljubljani, bomo v ospredje postavili kibernetsko varnost – področje, na katerega v nevladnih organizacijah zaradi pomanjkanja virov pogosto pozabimo, dokler ne zaidemo v težave.

Digitalna doba je nedvomno izboljšala delo nevladnih organizacij na številnih ravneh, vendar je prinesla tudi številne negativne učinke. Kibernetska varnost ni več izziv zgolj za multinacionalke, temveč zadeva vse sektorje – med najbolj ranljivimi pa je prav nevladni.

Nevladne organizacije se zaradi omejenih virov in časa pogosto soočate s pomanjkanjem formaliziranih varnostnih protokolov. Analize kažejo, da se v praksi pogosto pojavljajo tudi napačne konfiguracije ter varnostne pomanjkljivosti ter ranljivosti v uporabljeni programski opremi – kar opozarja na pomembnost izboljšanja kibernetskih varnostnih praks.

PROGRAM

9.00 – 9.30 Registracija udeležencev in udeleženk ob kavi in rogljičkih
9.30 – 9.45  Pozdrav: Goran Forbici, direktor CNVOS
9.45 – 10.45

Uvodno predavanje: Zakaj je kibernetska varnost ključna tudi za nevladne organizacije? Gregor Spagnolo, SSRD d.o.o.

Gregor Spagnolo je lastnik podjetja SSRD d.o.o., ki se ukvarja z raziskovanjem in implementacijo varnega življenjskega cikla aplikacij, analizo programske opreme ter izobraževanjem razvijalcev. Ima dolgoletne izkušnje in poglobljeno strokovno znanje na področju načrtovanja, razvoja aplikacij in informacijske varnosti. Poleg tega je tudi podpredsednik Oddelka za kibernetsko varnost pri Združenju za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije. V uvodnem predavanju bo spregovoril o tem, kaj sploh pomeni kibernetska varnost, zakaj so nevladne organizacije na tem področju še posebej ranljive, zakaj morajo namenjati več pozornosti zaščiti svojih informacijskih sistemov ter kje sam prepoznava največje nevarnosti in pomanjkljivosti.

10.45 – 11.00 Odmor za kavo
11.00 – 12.00

Predavanje: Kibernetski napadi na organizacije: kako se zaščititi? Tadej Hren, SI-CERT

Tadej Hren, izkušeni strokovnjak za kibernetsko varnost, bo predstavil, kako danes potekajo napredni kibernetski napadi na organizacije – zlasti prek zaposlenih, ki so pogosto prva vstopna točka za napadalce. Skozi konkretne primere in prikaze bo pokazal, kako napadi potekajo v praksi ter kakšne so najpogostejše taktike in tehnike, ki jih uporabljajo kibernetski napadalci. Poudarek bo na praktičnih napotkih, kako lahko predvsem manjše organizacije učinkovito okrepite svojo odpornost na tovrstne grožnje – tudi z omejenimi sredstvi.

12.00 – 13.00

Primeri dobrih praks

Danes je nov dan / Filip Dobranić

DragonSec SI / Miha Frangež

13.00 – 14.00 Kosilo
14.00 – 14.30

Predavanje: Od pravil do navad: Kaj usmerja ravnanje zaposlenih v kibernetski varnosti? dr. Špela Orehek, Fakulteta za družbene vede UL

Kaj lahko danes stori vsak izmed nas, da bo organizacija jutri varnejša? Ne glede na velikost ali dejavnost bi morala vsaka organizacija graditi svoj “človeški požarni zid” – zaposlene, ki razumejo pomen varnega ravnanja in se znajo ustrezno odzvati.

Na predavanju bomo pokazali, kako lahko vsak zaposleni in zaposlena z majhnimi, a doslednimi dejanji prispevata k večji varnosti organizacije. Predstavili bomo praktične nasvete, ki jih lahko takoj prenesete v svoje delovno okolje.

14.30 – 15.00

Interaktivno predavanje: Največja varnostna luknja? Zaposleni brez znanja, podpore in jasnih usmeritev / doc. dr. Samo Tomažič, Uprava RS za jedrsko varnost, vodja Sektorja za upravljanje in kibernetsko varnost

Kibernetska varnost se ne začne pri tehnologiji, temveč pri zaposlenih.
Interaktivno izobraževanje bo razkrilo, kako lahko vsak zaposleni oziroma zaposlena postane prva obrambna linija pred digitalnimi grožnjami – če ima za to ustrezno znanje, podporo in jasna navodila. Predavatelj bo s konkretnimi primeri pokazal, kako organizacije, s katerimi sodeluje, uspešno ozaveščajo zaposlene z inovativnimi pristopi, kot so e-poštne križanke, izzivi in uganke, ki na zabaven, a učinkovit način utrjujejo ključna znanja. Pridružite se predavanju, kjer varnost postane osebna in učenje izzivalno – a vedno uporabno.

15.00 – 16.00 Primeri dobrih praks
16.00 Zaključek konference in neformalno druženje

Konferenca je namenjena vsem, ki želite bolje razumeti digitalna tveganja in pridobiti konkretna orodja za zaščito svoje organizacije – brez tehničnega žargona, z mnogimi praktičnimi primeri.

Udeležba na konferenci je brezplačna, število mest je omejeno.

 

PRIJAVA