V nadaljevanju so našteti tuji kodeksi transparentnega delovanja nevladnih organizacij in povezave nanje.
Splošni kodeksi:
- Kodeks ravnanja članov koalicije VENRO (VENRO Verhaltenskodex) je kodeks, ki so ga sprejele nemške NVO, članice krovne organizacije VENRO o preglednosti, vodenju in nadzoru nad njihovim delom.
- Etični kodeks slovaškega združenja donatorjev (Donors` Forum Code of Ethics) predstavlja zaveze slovaških NVO, ki zbirajo sredstva, o temeljnih etičnih načelih in vrednotah, ki jih bodo spoštovale.
- Etični kodeks čeških ustanov (Code of Ethics for Foundations) predstavlja zaveze čeških ustanov o temeljnih etičnih načelih in vrednotah, ki jih bodo spoštovale.
- Standardi delovanja za poljske lokalne dobrodelne organizacije (Standards of Operations of a Polish Local Philanthropic Organisation) predstavlja standarde za člane poljske mreže lokalnih dobrodelnih organizacij o preglednosti poslovanja in porabi sredstev.
- Načela etičnega delovanja estonskih neprofitnih organizacij (Code of ethics of Estonian nonprofit organizations) so načela, sprejeta s strani estonskih NVO o njihovi odprtosti, preglednosti delovanja in odgovornosti.
- Načela dobrega upravljanja in etičnega delovanja (Principles for Good Governance and Ethical Practice) so sestavljena v obliki vodiča za člane organov humanitarnih organizacij, ki so jih pripravili predstavniki NVO iz ZDA.
- Kodeks etike in ravnanja za NVO (Code of Ethics & Conduct for NGOs) je nastal na podlagi pobude svetovnega združenja NVO WANGO in določa standarde za delovanje NVO po celem svetu.
- Načela dobrega upravljanja EFC (EFC Principles of Good Practice) je pripravilo evropsko združenje ustanov in predstavljajo temeljne vrednote, ki bi jih morala upoštevati vsaka evropska ustanova.
- Kodeks ravnanja s slikami in sporočili (Code of Conduct on Images and Messages) so pripravile NVO in določa spoštljivo ravnanje s slikami, ki se uporabljajo za prikaz revščine po svetu.
- Zaveza mednarodnih NVO k prevzemu odgovornosti (International Non Governmental Organisations Accountability Charter) predstavlja skupno izjavo mednarodnih NVO, s katero se te zavezujejo k odgovornem in preglednem delovanju in h kateri lahko pristopijo tudi druge mednarodne NVO.
- Standardi odličnosti za neprofitni sektor v Ohiu (Standards for Excellence:An Ethics and Accountability Code for the Nonprofit Sector) so priporočljivi standardi za NVO, ki je sprejelo združenje neprofitnih organizacij v Ohiou.
- Kodeks etike in odgovornosti za neprofitne organizacije v Pennsylvaniji (An Ethics and Accountability Code for the Nonprofit Sector) so priporočljivi standardi za NVO, ki je sprejelo združenje neprofitnih organizacij v Pennsylvaniji.
- Izjava o spoštovanju vrednot in etičnih načel kanadskih organizacij za zbiranje sredstev (Statement of Values and Ethical Principles) je zaveza kanadskih ustanov, dobrodelnih organizacij in drugih organizacij za zbiranje sredstev o svojih vrednotah, delovanju in odgovornosti.
- Minimalne norme indijskih prostovoljskih organizacij (Minimum norms) so minimalni standardi delovanja, odgovornosti in preglednosti, ki jih morajo upoštevati člani konzorcija Credibility Alliance – združenja indijskih prostovoljskih organizacij.
- Kodeks etike in ravnanja afriških organizacij civilne družbe (Darft Code of Ethics and Conduct for African Civil Society Organizations) predstavlja priporočilo za prostovoljne standarde pri delovanju in upravljanju afriških organizacij civilne družbe.
- Etični kodeks za NVO južno afriške koalicije SANGOCO (SANGOCO Code of Ethics for NGOs) je bil sestavljen z namenom krepitve NVO sektorja in njegove večje učinkovitosti pri delovanju v družbi.
- Kodeks ravnanja za etiopske NVO (Code of conduct) je sestavil konzorcij etiopskih NVO in vsebuje načela, standarde in način delovanja za etiopske NVO.
- Kodeks ravnanja bocvanskega sveta za NVO (Code of conduct) je sestavil bocvanski svet NVO z namenom zagotoviti afriškim NVO ustrezne smernice pri vzpostavljanju demokracije.
Kodeksi s področja pridobivanja sredstev:
- Vodilna načela NVO pri pridobivanju sredstev (Statement of Guiding Principles for Fundraising) so priporočila mreže humanitarnih in prostovoljskih irskih NVO o ravnasnju NVO pri pridobivanju sredstev:
- Smernice in dobre prakse NVO iz Illinoisa (Illinois Nonprofit Principles and Best Practices) je dokument združenja donatorjev s katerimi želijo NVO postaviti jasne smernice glede delovanja, poročanja in sodelovanja s financerji.
- Kodeks ravnanj avstralskih NVO pri pridobivanju sredstev (Code of practice) je sprejela avstralsko združenje NVO Philantrophy Ausralia in predstavlja smernice za svoje člane pri pridobivanju sredstev.
Standardi in dobre prakse ECFA (EFCA Standards and Best Practices) predstavljajo minimalne standarde mreže ECFA za delovanje in zbiranje sredstev v krščanskih neprofitnih organizacijah.
Kodeksi s področja prostovoljnega dela:
- Kodeks ravnanja o prostovoljstvu (Code of Conduct on Volunteering) vsebuje zaveze prostovoljca in prostovoljske organizacije pri izvajanju prostovoljnega dela
- Kodeks dobrih praks prostovoljske organizacije (Code of Good Practice (CoGP) for Volunteer Sending Agencies) določa zaveze prostovoljske organizacije, ki prostovoljca pošlje na prostovoljsko delo k drugi organizaciji.
Kodeksi s področja humanitarne dejavnosti:
- Listina o minimalnih standardih pri odzivanjih na nesreče (Humanitarian Charter and Minimum Standards in Disaster Response) določa minimum pričakovanj, kijih žrtve nesreč lahko pričakujejo od humanitarnih organizacij.
- Kodeks ravnanja mednarodnega Rdečega križa, Rdečega polmeseca in NVO pri odzivanju na nesreče (The Code of Conduct for The International Red Cross and Red Crescent Movement and NGOs in Disaster Relief) določa načela, ki naj bi se jih držale vse humanitarne organizacije pri svojih odzivih in nudenju pomoči ob nesrečah.
- Temeljna načela humanitarnih in razvojnih NVO v Evropski Uniji (Basic Principles of Development and Humanitarian Aid NGOs in the European Union) predstavlja minimalne standarde za delovanje razvojnih NVO.
- Temeljna načela na področju mednarodne dobrodelnosti (Principles of Internarnational Charity) so nastala na podlagi teženj, da morajo tudi NVO same zagotoviti ustrezne mehanizme preglednega delovanja v boju proti terorizmu.
- Kodeks ravnanja za humanitarne NVO v Afganistanu (Code of Conduct for NGOs engaged in Humanitarian Action, Reconstruction, and Development in Afghanistan) je razvil danski svet za pomoč afganistanskim beguncem z namenom zagotoviti visok standard delovanja NVO.
- Kodeks ravnanja humanitarnih agencij Šri Lanke (Code of Conduct) je kodeks konzorcija humanitarnih agencij iz Šri Lanke glede zagotavljanju standardov, neodvisnosti in učinkovitosti NVO pri izvajanju pomoči.
Kodeksi s področja zdravstva in prehrane:
- Kodeks ravnanja NVO za krepitev zdravstvenih sistemov (NGO Code of conduct for Health System Strengthering) je nastal kot odziv na številne NVO s področja zdravstvenega varstva in spodbuja NVO k zagotavljanju trajne zdravstvene oskrbe po svetu.
- Kodeks dobrih praks za NVO s področju HIV in AIDS (Code of good practice for NGOs Responfing to HIV/AIDS) vsebuje osnovna priporočila za uspešno delovanje NVO s področja AIDSa.
- Kodeks ravnanj NVO pri preskrbi s hrano (Code of Conduct on Food Aid & Food Security) predstavlja zaveze NVO, ki delujejo na področju pomoči s hrano in na področju glede upravljanja, odnosov z donatorji in izvajanja programov.
Kodeksi s področja razvojnega sodelovanja:
- Kodeks irskih razvojnih NVO o upravljanju (Irish Development NGOs Code of Corporate Governance) je namenjen povečanju učinkovitosti in kvalitete irskih razvojnih NVO.
- Kodeks etičnega ravnanja in operativnih standardov kanadskega Sveta za razvojno sodelovanje (Code of Ethics and Operational Standards) je kodeks, ki ga sprejela mreža kanadskih NVO s področja razvojnega sodelovanja in je za člane te mreže zavezujoč.
- Kodeks ravnanja za razvojne NVO (ACFID Code of Conduct For Non Government Development Organisations) je kodeks Avstralskega sveta za mednarodno sodelovanje in opredeljuje nujne standarde vodenja, finančnega poslovanja in poročanja za NVO s področja razvojnega sodelovanja.
- Kodeks NVO o razvoju Republike Filipini (The CODE-NGO Covenant on Philippine Development) je namenjen razvojnim NVO na Filipinih o njihovem preglednem in učinkovitem delovanju.