Agencija Evropske unije za temeljne pravice (FRA) je 25. oktobra objavila poročilo o položaju Romov v desetih evropskih državah. Poročilo - kljub manjšemu napredku na nekaterih področjih - razkriva, da šest let po zadnji raziskavi romske družine še vedno živijo v šokantnih razmerah ter se soočajo s slabimi možnostmi na področju izobraževanja in zaposlovanja.
Nekatere od ugotovitev poročila o položaju Romov v desetih evropskih državah (Hrvaška, Češka, Grčija, Madžarska, Italija, Portugalska, Romunija, Španija, Severna Makedonija in Srbija) so:
- 80 % Romov, ki je sodelovalo v raziskavi, živi v tveganju revščine (za primerjavo: povprečna stopnja tveganja revščine v EU znaša 17 %), 22 % gospodinjstev nima dostopa do tekoče vode in 33 % jih nima notranjih sanitarij;
- 29 % romskih otrok živi v družinah, kjer je v zadnjem mesecu vsaj en od družinskih članov šel spat lačen;
- 44 % romskih otrok je vključenih v predšolsko varstvo;
- 43 % sodelujočih Romov je vključenih v plačano delo (za primerjavo: povprečna stopnja zaposlenosti v EU je leta 2020 znašala 72 %);
- 25 % Romov je poročalo o občutku diskriminiranosti v vsakodnevnih situacijah, kot so pri iskanju zaposlitve, na delu, zdravstvenem varstvu, izobraževanju, v zadnjem letu.
Poročilo je dostopno na spletni strani FRA.